RAXing – nový zimní sport! Pojďte s námi RAXovat. |
Rodný list
|
RAXing = novinka ve světě zimních sportů. Jde o jízdu na krátkých lyžích "RAX", které za patkou vázání pokračují originální koncovkou, jejíž funkcí je stabilizace jízdy. Parametry RAXů - jejich snadná ovladatelnost a větší stabilita - z nich dělají ´nástroj´ zvyšování bezpečnosti na sjezdovkách.
Svislé postranní lamely na koncovce posilují vedení oblouku a pracují v momentech narušení předozadní rovnováhy. Při nájezdu na muldu se můžete dostat do většího záklonu, patka RAXů ale nepodkluzuje, jízdu mírně přibrzdí a lyžař se setrvačností pohybu těla opět dostává do správného postoje.
Koncovka je ve směru dozadu tak stabilní, že můžete v případě prudkého terénu jet jen po těchto originálních patkách.
RAXy jsou speciální svojí univerzálností :-)
Univerzalita RAXů spočívá v tom, že na těchto metrových lyžích mohou jezdit děti i dospělí, není problém je díky délkově nastavitelnému vázání za minutku připravit pro dalšího RAXistu. Všechny vaše děti s nimi mohou absolvovat školní lyžařské kurzy a vy nemusíte v půjčovně pořizovat lyže každému zvlášť. A příští rok jim zase jen posunete špičku vázání, protože jim povyrostla noha, ale lyže RAX zůstávají tytéž :-)
RAXy jsou mnohostranně použitelné také co do stylu jízdy a druhu svahu. Potěší začátečníka i velmi zkušeného ridera.
Neměli bychom opomenout ani ten fakt, že krátká lyže je obecně šetrnější k nohám, a tak si RAXing mohou v pohodě užívat i ti, kteří mají problémy např. s koleny. Lyžování v těžkém technickém sněhu ej s RAXy také snazší.
Navíc se RAXy dají krásně převážet v kufru auta, takže ušetříte za nákup střešního nosiče.
|
Seznamte se.... RAX - RAXing |
Rodný list
|
Mysleli jste, že na lyžích už není možné vymyslet nic v zásadě nového? Představujeme Vám novinku ve světě lyžování – unikátní krátké lyže s metalovou koncovkou: lyže RAX. Říkají jim také poslušné lyže nebo prostě RAXy
Díky nim umí lyžovat každý a žádný terén pro ně není překážkou. Metalová koncovka zvyšuje vaši stabilitu, tím současně bezpečnost a díky tomu můžete zažívat naprosto pohodové, snadné lyžování. Právě to je synonymem pro nový termín v lyžařském světě: RAXING.
|
Rodný list
|
Na jaře 2008 jsem se seznámil se zajímavými lyžemi, které však byly uzpůsobeny a prezentovány jen jako záležitost pro extrémní lyžaře, pro zdolávání nepřístupných a velmi prudkých svahů.
Napadlo mě, že kdyby se provedly některé zásadní úpravy, mohly by takové lyže fungovat i na normálních sjezdovkách (mj. podstatné zkrácení koncovky a zmenšení úhlu jejího sklonu, jiné osazení lamelami, použití bezpečnostního vázání ...)
Postupnými kroky, kdy jsem vymýšlel a zkoušel různé velikosti, tvary a umístění těchto lamel, jsem dospěl k žádoucím vlastnostem koncovky a přišlo na ´pořad dne´ vyřešit otázku, jak tyto lyže průmyslově vyrábět.
Tvar byl vymyšlen, ale jak a z čeho koncovku dělat, aby mohla být produkována ve velkém, aby byla možná její standardizovaná montáž? Bylo jasné, že není možné jít cestou připevňování jednotlivých lamel uprostřed a po stranách nějaké podložky, která by se pod určitým úhlem připevňovala ke konci lyže. Navíc bylo zapotřebí vyřešit problém vázání – bylo mi jasné, že chci tyto lyže nabízet široké lyžařské veřejnosti, a proto se na ně musí dát montovat bezpečnostní vázání, nejen tzv. drátové vázání. Toto všechno mě přivedlo k myšlence dělat koncovku způsobem odlitku, který bude mj. opatřen rovinou, nutnou pro montáž patky bezpečnostního vázání.
Moje úvahy šly ještě dál: když nabízíme univerzální RAXy mj. také co do délky, byla by dobrá možnost použít na nich tzv. rentalové vázání. Prostudoval jsem řadu takových druhů vázání a vymyslel kombinaci standardního vázání s rentalovou podložkou špičky, to vše od Tyrolie.
Od listopadu 2010 je toto technické řešení lyže chráněno mými Užitnými vzory, zapsanými Úřadem průmyslového vlastnictví v Praze pod čísly 21 478 a 21 492. Obsahově totožné jsou rovněž moje užitné vzory platné v Německu a na Slovensku, v procesu schvalování jsou přihlášky užitných vzorů v Rakousku a dalších evropských zemích.
Dušan Peterka
|
Rodný list
|
Ski RAX neboli RAXy jsou lyže s nevšedním profilem, zakončené originální metalovou koncovkou s vertikálními lamelami a díky tomu jsou zárukou bezpečné jízdy na všech druzích svahů a sněhu. Se SkiRAXy můžete jezdit po upravených sjezdovkách, ale i zdolávat extrémní svahy. Jistě víte, že i sjezdovka se odpoledne často stává velmi náročným terénem. Proto jsou RAXy vhodné a zajímavé pro všechny, kdo si chtějí lyžovačku alias RAXování užívat.
|
Rodný list
|
Provizorně jsem takovou vyrobil, odzkoušel a musím říct, že jsem s ní ještě spokojenější, než s tou tříbřitou. Budu ještě zkoušet dál, abych došel k optimálnímu tvaru bočních lamel.
|
O výrobě – spolupráce s českými firmami |
Rodný list
|
V průběhu vývoje vypadaly koncovky SKiRAXů opravdu různě. Od ohýbaných lyží s dodatečně montovanými lamelami, přes koncovky z nerezového plechu – ohýbané, svařované, frézované... - až po dnešní monolitický odlitek.
Obdobně to platí samozřejmě i pro samotné RAXy – malé, velké, tlusté, tenké... :-)
U toho všeho byli různí výrobci, ochotní pomoci nám s kusovými ´sériemi´, abychom se tak postupně propracovali k optimální podobě jednotlivých komponent.
Chceme na tomto místě poděkovat za trpělivou podporu např. 1 CSC Laser Centru v Chrlicích, lelekovické strojírenské firmě NaVa, firmě Lusti z Žacléře, tišnovské slévárně, ale zejména Kovolitu Česká, Sportenu v Novém Městě na Moravě, Hack Board a dalším, kteří měli pochopení pro lyžařské inovátory :-)
Nyní se na produkci SkiRAXů podílejí:
- Sporten Nové Město n. Moravě – dodává polotovar lyže typu Dancer
- Hack Board – polotovar lyže typu Skater
- Aluminium Group Sloup a Kovolit Česká – odlitky koncovek
|
Rodný list
|
Hned v březnu 08 jsem probrouzdal webem a hledal české výrobce lyží, se kterými bych spolupracoval při výrobě nového nápadu, radil se s nimi, co je a co není technicky možné.
O svých nápadech jsem diskutoval s kamarádama na každém pivku, při každém setkání. Někteří mi shovívavě naslouchali a trpělivě snášeli moje básnění o nových lyžích a jaká to bude skvělá věc. Další mi pomohli svým názorem na věc, hlavně co se týká vylepšení vzhledu. S jinými jsme společně přemýšleli o mechanice a jak její zákonitosti co nejlépe zapracovat do tvaru koncovky.
Mám ve své blízkosti kamarády, kteří mi pomohli i ve vývoji výrobní otázky – lelekováci-strojaři Ruda s bráchou Kamilem a Radek, lelekovák-modelář Přemek, Jirka a jeho tišnovská slévárenská parta.
Pavel, taktéž z Lelekovic:-), byl fandou do těchto lyží od začátku. Byl to on, kdo držel v ruce kameru a natočil všechna naše dosavadní videa a jeho bratr Míra k nim složil hudbu. S Pavlem jsme strávili neskutečného času nad technickými otázkami (manželka Eva by mohla vyprávět:-). On je taky spolu s náma prvním apoštolem přímo na sjezdovkách, kde pomáhal, ale i sám realizoval předváděčky. Jeho dcera Zuzanka je nejmladším SkiRAXovým testerem...
Lubor a jeho synátor Matěj pomohli se střihem natočených materiálů a taky jeden z nich ozvučili originálním doprovodem.
Jirka, šikovný grafik s pracovištěm v nedaleké České, dal profesionální podobu našemu logu RAX, které jsem mu dodal jenom jako malovaný obrázek. Navrhnul nám první vizitky, plakátky, potisk vlajek, banner do televize i grafiku polepu na autě, potisk lyžařských holí. Je pořád ochotně po ruce a statečně snáší naše korektury:-)
Mám zkrátka kolem sebe spoustu dobrých lidí, kteří mi po celou dobu technického vývoje byli ochotní znovu a znovu podávat svoji pomocnou ruku a bez kterých bych nikdy nedospěl s lyžemi Ski RAX tam, kde jsou dnes. Kluci, děkuju!
Nechci ale opomenout ani tým profíků z výrob jednotlivých komponent. Nejdřív jsem s výrobou netradičních lyží ´otravoval´ Milana Luštince v Žacléři a Jiřího Cahu v Třebíči. Pak jsem oslovil novoměstské firmy Sporten a Hack a u nich už zůstal.
Monolitickou koncovku zase dobře znají ve slévárnách v Tišnově, České a ve Sloupě.
Ti všichni mi pomohli a pomáhají při zrodu současné koncepce SkiRAXů, a stáli tak svým podílem u zrodu nové zimní zábavy – RAXINGu!
Je ještě jeden člověk, který zná SkiRAXy do nejmenšího detailu. Mluvím o panu inženýru Čáslavovi, patentovém zástupci, který neúnavně pracuje na průmyslově-právní ochraně tohoto produktu. Podal mi pomocnou ruku naděje v těžkých chvílích a stále mi velice pomáhá. Jeho pracovitost a pečlivost si zaslouží hlubokou poklonu! Děkuji Vám, pane Čáslavo!
|
|